Jak wyrobić pozwolenie na pracę w Meksyku - Część 1

Chcąc pracować w Meksyku legalnie, obligatoryjnie musimy się postarać o pozwolenie o pracę. Możemy je otrzymać w następujący sposób:
  • Przyjeżdżając do Meksyku i płacąc odpowiednią kwotę prawnikowi (koszt ten obecnie rozpoczyna się od 30000 pesos), który postara się o zaproszenie od firmy, w której rzekomo będziemy pracować i pomoże że wszystkimi późniejszymi wnioskami
  • Przyjeżdżając do Meksyku (w teorii starający się w wizę powinien znajdować się poza granicami Meksyku) lub będąc w Polsce znaleźć firmę, która będzie zainteresowana zatrudnieniem nas jako pracownika i nie przestraszy się wyzwania jakim bedzie przeprawa z Urzędem Imigracyjnym etc.
  • Wyjść za mąż lub ożenić się z obywatelem Meksyku i znaleźć pracę będąc na miejscu (sama wiza poprzez małżenstwo nie daje nam pozwolenia na pracę, ale pozwala nam wnioskować o nią bez konieczności wyjazdu z Meksyku)
***

PROCES (dla osoby ubiegającej się o wize pracowniczą nie będącej w związku małżeńskim z obywatelem Meksyku):
Firma, w której bedziemy pracować powinna złożyć w Urzędzie Imigracyjnym deklarację o chęci zatrudnienia Jana Kowalskiego - w tejże deklaracji powinny znależć się następujące informacje:
- Pełne imię i nazwisko (=jeżeli masz dwa imiona, muszą podać oba, np. Jan Marcin Kowalski)
- Narodowość
- Numer paszportu 
- Dane osoby reprezentującej firmę, która stara się o wniosek
- Stanowisko, które będziemy piastować 
- Pensja, którą będziemy otrzymywać
- Określenie długości wazności wizy, o która się ubiega przyszły pracodawca (zazwyczaj jest to jeden rok)
Oczywiście dokument musi zostać wydany na papierze firmowym oraz podpisany przez osobę składającą wniosek. Do niego dołączą kopie naszego paszportu i dodatkowe dokumenty przygotowane przez firmę (pełna lista -> tutaj, nie będzie jednak ona dla nas ważna, gdyż odpowiada za nią firma, która sie ubiega o naszą wizę). Odpowiedź Urzędu Imigracyjnego powinna przyjść w ciągu 15 dni roboczych od daty złożenia wniosku.

***

Otrzymawszy decyzję Urzędu Imigracyjnego mamy 30 dni roboczych na umówienie wizyty w Konsulacie Meksyku. Pamiętajmy, że w teorii wizyta w tejże placówce dyplomatycznej powinna się odbyć w ciągu maksymalnie 180 dni naturalnych od momentu odbioru decyzji, jednakże w praktyce mało który konsulat zgadza się zaprogramować nasze spotkanie w terminie dłuższym niż 60 dni naturalnych od odbioru wniosku. Jest to o tyle istotne, jeżeli z powodu różnych powodów nie pasują nam wczesne daty. Dosyć tolerancyjny w tym temacie jest Konsulat Meksyku w Toronto. Warto tutaj dodać, że jeżeli zechcemy zmienić ostateczne miejsce procesowania wizy, możemy to bez problemu zrobić, trzeba jednak powiadomić oba konsulaty, aby nie daj boże ten konsulat, w którym pierwotnie umówiliśmy spotkanie, nie usunął nas z systemu.

***
Przy umawianiu się na spotkanie należy podać telefonicznie lub przesłać mailowo decyzję urzędu imigracyjnego zawierającą nasz numer NUT (Numero único de trámite - Numer unikalny procedury). Czasem dodatkowo mogą nas prosić o dołączenie skanu paszportu. Warto pamiętać, że w zależności od konsulatu wymagania, godziny przyjmowania i czas wydania wizy jest inny. Jeżeli będziemy umawiać się na spotkanie w Konsulacie Meksyku w Warszawie, decyzję o wizę otrzymamy praktycznie od ręki, bo w ciągu 1 godziny (niektóre konsulaty potrzebują aż 48godzin na wydanie wizy). Poniżej lista dokumentów, które musimy mieć przygotowane na spotkanie: 
- Ważny paszport + jego kopia
- Jedno kolorowe zdjęcie z twarzą na wprost, o wym. 3.5x4.5cm
- Opłata za wydanie wizy (gotówką, w dolarach amerykańskich, równa kwota; w roku 2016 były to USD36,00)
- Wniosek, który dostaniemy do wypełnienia bezpośrednio w konsulacie
Ważne: Warto sprawdzić wymagania bezpośrednio w konsulacie, w którym będziemy tramitować wniosek, gdyż niektóre placówki wymagają dodatkowych dokumentów.
Rada: Przed wybraniem konsulatu warto sprawdzić opinie ludzi, którym przyszło się zmierzyć z danymi placówkami. Ogólnie pozytywną opinią cieszą się Konsulaty Meksyku w Kostaryce, Kanadzie, Panamie i Polsce, zaś zaleca się omijać szerokim łukiem placówkę w Gwatemali. 

Istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, iż będziemy musieli odbyć rozmowę z konsulem. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i sprawdzeniu czy nie poszukuje nas INTERPOL ;) pracownik ambasady robi nam zdjęcie i po x minutach wręcza nam świeżutką wizę wklejoną do paszportu ważną na PÓŁ roku. Czemu pół roku a nie cały rok, o który to się ubiegalismy? Jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to jak zawsze chodzi o pieniądze - wiele osób po otrzymaniu takowej wizy olewało dalszy proces wizowy i pozostawało w Meksyku cały rok bez wnioskowania o kolejny dokument, który będzie nam potrzebny - kartę migracyjną.
Ważne: Należy zwrócić uwagę na zadeklarowaną kwotę, którą będziemy zarabiać w Meksyku. Jeżeli konsulowi wyda się ona za niska, może nam odrzucić wizę (uważając, że nie przeżyjemy za zadeklarowane wynagrodzenie). 

***

W celu wyrobienia karty migracyjnej, musimy przygotować następujące dokumenty

- Paszport - oryginał i 1 kopia
- Wiza turystyczna, którą otrzymujemy przy wjeżdzie do Meksyku
- Wniosek wypełniony online (https://www.inm.gob.mx/tramites/publico/estancia.html)
- Potwierdzenie wykonania opłaty za wydanie dokumentu (na tej stronie moźna wygenerować tzw. hoja de ayuda , czyli strona pomocnicza do wykonania transakcji bankowej znajdziesz -> tutaj)
- Trzy zdjęcia w rozmiarze 2.5x3 cm (infantíl) - dwie z przodu i jedna ukazująca nasz prawy profil (twarz i uszy muszą być klasycznie całkowicie odsłonięte i nie posiadać dodatkowych ozdób typu piercing)
- Oświadczenie o zadeklarowaniu prawdy i pozwoleniu na przesłanie informacji na nasz prywatny mail - dokument ten otrzymamy w okienku z informacją.

Ważne: Na stronie Instytutu (-> tutaj) możemy zobaczyć jeszcze jeden dokument do przedstawienia - Formato basico - w praktyce jednak nigdy nie kazano mi go wypełnić, toteż nie zamieściłam go w wyżej wymienionych wymaganiach.

Rada: Przygotowując dokumenty należy pamiętać, aby wszystkie informacje pokrywały się z sobą, oraz aby podpisy na wszystkich dokumentach były możliwie identyczne (Jeżeli w paszporcie i na podaniu mamy jakimś cudem inny podpis możemy zostać poproszeni o odreczne napisanie oświadczenia)

W ciągu najbliższych 30 dni powinnismy otrzymać decyzję Urzędu Migracyjnego. Jeżeli nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, zostaniemy poproszeni o przyjście do urzedu w celu złożenia odcisków palców (im szybciej tym lepiej). W wielu przypadkach karta migracyjna jest już dostępna następnego dnia, którą zaleca się odebrać w ciągu 30 dni naturalnych.
W następnej części: Przedłużenie wizy z pozwoleniem na pracę na kolejny rok lub więcej.


Komentarze

  1. Witaj! Po tak długim czasie nic-niepisania myślałam, że już wróciłaś z chaosu meksykańskiego na spokojniejsze wody a tu wpis wręcz o zakotwiczaniu się na dłużej przez pracę, #jakżyć? :P
    Pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty