Kiedy Swiety Juda Tadeusz staje sie "wspolwinnym" popelnienia przestepstwa

Podejrzewam, ze wiekszosc z Was zna serie filmów pana Wojciecha Cejrowskiego, w których to w barwny sposób przedstawia rozne odcienie Meksyku. W jednym z nich wspomina o Swietym Rajmundzie Nonnat´cie (San Ramon Nonato), który rzekomo jest poplecznikiem przestepcow i ich rodzin, chociaż ciotka Wikipedia i inne równie rzetelne, internetowe zrodla wiedzy zgodnie twierdza, ze jest on opiekunem poloznych, kobiet w ciazy i dzieci. Skoro jednak określenie "wolna amerykanka" nie wzielo się z powietrza, nie tylko nie zaneguje tejze opinii, lecz doloze do niej swoje trzy grosze. Mianowicie w przeswiadczeniu wielu (zwlaszcza ubogich), pozbawionych edukacji i chęci do prowadzenia praworządnego życia Meksykan wszelkiego wstawiennictwa u Szefa udzielić im moze (rowniez?) Swiety Juda Tadeusz. Kto nie wie, temu przypomnę, iz przyjelo się w kulturze chrzescijanskiej, ze człek ów blogoslawiony wspiera ludzi na duchu w sprawach beznadziejnych, tymczasem dla poszczegolnych Meksykan - nie wiedzieć czemu - [nie]oficjalnie stal się on patronem rzezimieszkow. 

Kosciol Sw. Hipolita znajdujący się przy stacji metra Hidalgo (Paseo de la Reforma)

Każdego 28. dnia miesiąca (w dniu tym w całym Meksyku celebruje się Swietego Judę Tadeusza i organizuje fiesty ku jego czci) kosciol Sw. Hipolita wypelnia się po brzegi nieprawymi obywatelami Meksyku, którzy w tym dniu "bron Boze" nie przychodza się oczyscic z grzechu, lecz poprosić o obfitsze lowy z grabieży oraz aby policja nie dobrała się do ich szanownych czterech liter. Oczywiście sa to jedynie poszczegolne przypadki, gdyż normalni ludzie mieszkający w ojczyźnie tequili czcza Swietego bez wznoszenia modlow o wzbogacenie się kosztem blizniego i sami dopytują się jak to się stalo, iz także wielkoduszny oredownik stal się patronem osób, które niczym szarańcza niszcza dobre plony ziemi meksykańskiej. Twierdza, ze [gwalciciele, zlodzieje, porywacze, handlarze narkotyków itd.] w jednej dłoni trzymają figurkę swietego, w drugiej pistolet i wznoszą modly, typu "O Swiety Judo Bandyto, pomoz mi trafic do wiezienia, abym mogl *********** *********** (bardzo brzydka forma wyrażenia "zabic zlych ludzi"), ktorzy zlamali mi kosci czaszki. Amen" (cytat znaleziony w necie) co jedynie obrazuje ich ignorancje i brak poszanowania dla swietosci i porządku społecznego (jak widzimy, Tadziowi rowniez się obrywa).

***

Przepraszam za niewielka ilosc zdjec, lecz 1. nie miałam odwagi wyciagnac aparat z kieszeni, aby samej je zrobić podobnym delikwentom do tych ukazanych poniżej; 2. im bardziej zaglebialam się w wyszukiwarke zdjec google, tym więcej ukazywało się oczom mym fotografii odciętych kończyn, zgwałconych dziewczyn i martwych gangsterow (przypadek?).


Typowy dla kultury meksykańskiej przyklad ukazania Swietego jako transwestyty, czyli biedny Juda Tadeusz w pelnym mejkapie


Czestym motywem tatuowanym na plecach, bicepsach i tricepsach meksykanskich skazancow (i tych, którzy sa na prostej drodze by trafic do wiezienia) jest Matka Boska Guadalupe ...Komentarze

 1. Niedawno natrafiłam na Twój blog, postanowiłam przeczytać go od deski do deski, ponieważ bardzo mnie zainteresował, gdyż poruszasz w nim ciekawe tematy. Bardzo Ci dziękuję za to, że dzielisz się ze swoimi czytelnikami przeżyciami i spostrzeżeniami dotyczącymi Meksyku. :)
  Pozdrawiam serdecznie, Gitana. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie na blogu i przepieknie dziekuje za bardzo mile slowa. Ciesze sie ogromnie, ze spodobala Ci sie moja wesola tworczosc ;) i wierze, ze przyszle notki rowniez przypadna Ci do gustu :)
   Pozdrawiam,
   Karolina

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty